Thermorest s RidgeRest SOLite erbjuder en 10% ökning i värme med ännu mer hållbarhet från slitage. Allt detta utan märkbar viktökning gör den perfekt för allt från klättring på extremt hög höjd till nybörjar backpacking.
Under decennier har människor förlitat sig på den ursprungliga RidgeRest Madrassen. Den erbjuder lättaste komfort möjligt, eller att öka värmen och hållbarhet för en tre-säsongs madrass. Nu, med Thermarests patentsökta, aluminiserat Solar beläggning. Avancerad Värme: Aluminiserad yta ökar värme, vilket avspeglar värme tillbaka till kroppen. Lätt & Tålig: praktiskt taget oförstörbara och lätt nog att bära med sig överallt. Unik design: mjuka toppar och värmealstrande dalar ger exceptionell komfort.
Färg: Silver / Sage
Skumtyp: Solid
Fyllningen: Gjutna slutna celler
Ursprungsland: Made in Seattle, USA
Egenskaper för Ridgerest Solite - Regular:
Isoleringsmaterial:
Skum
Yttermått längd x bredd:
183 x 51 cm
Packmått ca (längd x bredd x höjd):
51 x 20 x 20 cm
Vikt:
400 g
R-värde (US):
2.8
Tjocklek:
1.5 cm
Thermarest föddes då en av grundarna, John Burroughs, letade – men inte kunde hitta, en bra madrass. Som erfaren bergsbestigare visste John att de tunna skummattorna från det tidiga 70-talet öppnade upp en möjlighet att skapa en madrass som erbjöd större komfort för användaren. Eftersom han själv efterfrågade en sådan produkt kände han sig säker på att den skulle sälja. Den största drivkraften bakom Thermarest var att hjälpa människor njuta av bergen och andra vilda platser.
Lagerförda varor skickas från vårt lager inom 6-8 vardagar. Handla för mer än 495 kr kronor för att få gratis frakt!
Hemleverans - 0 kr129 kr
Få denna produkt levererad fram till dörren. Hemleverans tar normalt sett en dag längre för leverans (efter att det lämnat vårt lager) jämfört med Standardleverans.
Du surfar just nu i privat läge och kan då inte spara dina personliga favoriter. För att kunna använda denna funktion, avsluta privat läge och besök vår sida på nytt.. Stäng!